۱۳ بهمن ۱۳۹۰ ..."/>

معرفی مدل SWAP

فرآيندهای بين آب، خاک، گياه و اتمسفر بسيار پيچيده و بررسی آنها مشکل است. به منظور بررسی اين فرآيندها، مطالعه حرکت آب و املاح در منطقه اشباع و نيمه اشباع لايه سطحی خاک و اثرات آن بر محيط زيست امری ضروری است. بيشترين فعاليت بيولوژيک در لایه سطحی خاک و در حالت غير اشباع انجام مي­شود. لذا رطوبت غير اشباع خاک نقش کليدی دارد. جريان آب در اين لايه از طريق بررسی تبخير- تعرق، رواناب سطحی و نفوذ عمقی به آب های زيرزمينی انجام مي­گيرد.

به علت بالا بودن شدت تبخير- تعرق، مقدار زيادی از املاح و مواد معدنی در اين لايه جمع مي­ شود. بنابراين به منظور بهبود مديريت آبياری و رشد گياه، بررسی بيلان آب و املاح خاک در سيستم کشاورزی ضروری است. يکی از مدل هایی که در اين زمينه کارآیی خوبی دارد مدل SWAP است (فيضی،1381، فيضی، 1372).

مدل SWAP (خاک، آب، اتمسفر و گياه) يک مدل هيدرولوژيکی[1] دو بعدی با اساس فيزيکي[2] است. SWAP توانايي شبيه­ سازی رشد محصولات[3]، جريان آب در خاک[4]، انتقال املاح[5]، انتقال حرارت[6]، تبخير از خاک[7] و تعرق گياه[8] در طول فصل رشد در مقياس صحرایی[9] را دارد (كريمی، 1371). مدل SWAP نسخه اصلاح شده ­ای از مدل­ های SWATR، SWATRE و SWACROP است. اين مدل برای شبيه­ سازی توازن آب[10] و مواد محلول در يک خاک کشت شده با انواع مختلف شرايط مرزی[11]شامل امکان زهکشی و مديريت های مختلف آبياری به كار برده مي­شود.1- Hydrological Model

2- Physically Based

3- Crop Growth

4- Soil Water Transport

5- Solute Transport

6- Soil Heat Transport

7- Evaporation

8- Transpiration

9- Field Scale

10- Water Balance

11- Boundary Conditions

منبع:  بررسی توزیع رطوبت و شوری در پروفیل خاک با استفاده از مدل شبیه سازی SWAP(بررسی موردی مزرعه دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند)- پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی رشته مهندسی آب- مجتبی کيوانلو

برچسب ها

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. بزرگ زاده ۱۳ بهمن ۱۳۹۰۱۳ بهمن ۱۳۹۰ گفته:

  من تحقیقی راجع به نرم افزار swapدارم که در این زمینه نیاز به کمک دارم اگر میتوانید به من کمک کنید باتشکر

  • محمّدحسین ۱۳ بهمن ۱۳۹۰۱۳ بهمن ۱۳۹۰ گفته:

   متأسفانه من با این مدل آشنایی ندارم.
   اگر می تونید نویسنده پایان نامه (مجتبی کیوانلو) رو پیدا کنید. یا:
   آقای “محمد توزنده جانی” دانشجوی دکتری سازه
   آقای “محمدجواد نحوی نیا” دانشجوی دکتری دانشگاه تهران (پردیس کرج)
   آقای “علی شهیدی” استاد دانشگاه بیرجند

 2. زهرا ۱۳ بهمن ۱۳۹۰۱۳ بهمن ۱۳۹۰ گفته:

  سلام
  ممنون از اطلاعات کامل سایتتون. این نرم افزار خیلی خوبه من ی کم باهاش کار کردم. ظاهرا کتاب آموزش این نرم افزار توسط دکتر شهیدی دانشگاه بیرجند چاپ شده است.

قسمت نظرات بسته است.

Top