۲۹ دی ۱۳۹۰ ..."/>

کاربرد دور سنجی در مطالعات آب های زیر زمینی 4

کاربرد دور سنجی در مطالعات آب های زیر زمینی -قسمت چهارم

1-5- فعل و انفعال انرژی در اتمسفر و سطح زمین

نور خورشید هنگام عبور از اتمسفر توسط مولکول‌ها و ذرات معلق اتمسفر تحت تاثیر قرار گرفته، منعکس، پخش یا جذب می‌شود. این روش تغییر و تحلیل در شدت نور خورشید باعث ایجاد رنگ‌ها می‌شود. به عنوان مثال رنگ آبی آسمان در طول روز به علت انتشار طیف آبی در اتمسفر است. (تمام طول موج‌های کوتاهتر پس از طی مسافتی منتشر می‌شوند و فقط طول موج‌های بلندتر به سطح زمین می‌رسند).

تمام مواد از اتم‌ها و مولکول‌هایی با ترکیب مشخص تشکیل شده‌اند. بنابراین هر ماده تشعشعات الکترومغناطیس را به یک شکل واحد و تحت یک طول موج مشخص که مرتبط با تراز انرژی درونی آن می‌باشد، جذب، بازتاب یا منتشر می‌کند که خصوصیات واحد مواد یا خصوصیات طیفی نامیده می‌شود. به عنوان مثال دلیل اینکه برگ برخی ازگیاهان سبز‌ به نظر می‌رسد این است که کلروفیل، طیف آبی و قرمز را جذب و طیف سبز را منعکس می‌کند. علت رنگ سبز پوشش گیاهی، بیشترین انعکاس طیف سبز است.

1-6- سکو (Platforms)

حامل یا ناقل سنجنده های دورسنجی، پلاتفورم یا سکو نامیده می‌شود. انواع تیپیک آن‌ها ماهواره‌ها وهواپیماها هستند ولی وسایل دیگری نظیر هواپیماهایی با کنترل رادیویی و بالون‌ها نیز برای دورسنجی با ارتفاع کم مورد استفاده قرارمی‌گیرند. به طور کلی فاکتور کلیدی برای انتخاب یک پلاتفورم، بلندی می‌باشد زیرا تعیین وضوح زمین در آن صورت می‌گیرد و آن نیز بستگی به میدان دید لحظه‌ای (IFOV)  سنجنده روی سکو دارد.

سکوها به سه دسته سکوهای زمینی، سکوهای هوایی و سکوهای فضایی تقسیم می شوند.

1-6-1- سکوهای زمینی

این  سکوها به طور ثابت بر روی زمین مستقر شده اند و سنجنده بر روی آنها قرار می گیرد و یا به صورت یک بازوی هیدرولیکی بر روی یکی وسیله نقلیه سنجنده را تا ارتفاع 30 متری و یا بیشتر بالا می برد.

1-6-2- سکوهای هوایی

 این سکوها در ارتفاع بالاتری از جو قرار می گیرند و سنجنده ها را حمل می کنند که از انواع آن می توان به بالن ، هلی کوپتر، هواپیما و…. اشاره کرد.

بالن مزایایی از قبیل: ارزان بودن، ارتعاش و جابه جایی کم، حداقل خسارت به سنجنده های داخل بالن و غیره دارد

هلی کوپترها به عنوان سکو دارای محاسنی هستند. هلی کوپترها می توانند بر روی یک منطقه ثابت باقی بمانند و می توانند پرواز را در مسیرهای پیچیده تری نسبت به هواپیما انجام دهند و در ارتفاع پایین تری نسبت به هواپیما پرواز کنند، البته هلی کوپترها دارای لرزش هایی هستند که می توان با نصب دستگاه لرزش گیر تا حدی بر این مشکل غلبه کرد

هواپیماها در حال حاضر یکی از مفیدترین و رایج ترین سکوها برای سیستم دورسنجی است. هواپیما بر اساس ارتفاع پرواز، مسافت پرواز و سنجشگرهایی که حمل می کنند، انتخاب می شوند. بعضی از هواپیماها دارای سرنشین هستند و برخی از آنها از راه دور کنترل می شوند.

1-6-3- سکوهای فضایی

سکوهایی که در بالای جو قرار می گیرند و سنجنده های مختلف را در اطراف زمین حمل می کنند. راکت ها، ایستگاه های فضایی و سایر سفینه ها و  ماهواره ها در این گروه قرار می گیرند که با جزئیات بیشتری در قسمت بعد توضیح داده شده اند.

ادامه دارد

کاربرد دور سنجی در مطالعات آب های زیر زمینی ۳

2 نظر

  1. بهنام ۲۹ دی ۱۳۹۰۲۹ دی ۱۳۹۰ گفته:

    مطالب عالی است ، به امید هرچه بهتر و بهتر شدن سایت.

  2. اسماعیلی ۲۹ دی ۱۳۹۰۲۹ دی ۱۳۹۰ گفته:

    خیلی مفید و پایه ای بودن مطالبی که ارائه دادین.ممنون و متشکر.

قسمت نظرات بسته است.

Top