۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ..."/>

آمادگی برای ورود به بازار کار-قسمت اول

بازار کار مهمترین دغدغه فارغ التحصیلان دانشگاهی است. این دغدغه در میان پسران به شدت بیشتر است و گاهی آن قدر پیچیده می شود که باعث ایجاد ناامیدی و احساس سرخوردگی می شود تا آنجا که فکرهایی مثل “کاش رفته بودم بنایی، تا الآن اوستا کار شده بودم” و یا “این همه درس خوندم، آخرش هیچی” دائماً در ذهن می چرخد!

اما خب این همه قضیه نیست، کسانی هم هستند که به واسطه تحصیلات شان توانسته اند شغل بسیار خوبی پیدا کنند. البته مشکل اشتغال تنها مختص به رشته مهندسی آب نیست، یک مشکل ملی است که متأسفانه قدمی هم برای حل آن برداشته نمی شود، پس باید خودتان به فکر باشید و آستین بالا بزنید.

نکات مفید درباره آمادگی برای ورود به بازار کار مهندسی آب

برای حضور موفق در بازار کار مهندسی آب نیاز به یکسری توانایی ها، فعالیت ها، آموزش ها و مدارک است. سعی خواهم کرد در چند پست این مسائل رو به طور کامل توضیح بدهم. از شما دوستان هم دعوت می کنم اگر تجربه ای در این زمینه دارید و یا نکاتی به نظرتان می رسد بیان کنید تا همه استفاده ببریم.

اولین بخش، بحث تحصیلات و دانشگاه است. خب به هر حال ما در رشته مهندسی آب قبول شدیم و کنکور و قبولی و … گذشته است. پس با شرایط کنار بیایید. اگر انتظار داشتید در رشته برق دانشگاه تهران قبول شوید و این طور نشده است، الآن دگیر کاری نمی توان کرد (مگر آن که انصراف بدهید و مشکلات خاص آن را بپذیرید و شاید در آینده وارد رشته ایده آل خودتان شوید). پس اگر انتظار شما چیز دیگری بود، سعی کنید شرایط جدید را بپذیرید و با واقعیت کنار بیایید تا موفق شوید. اگر هم به این رشته علاقه داشتید و یا در حین تحصیل علاقمند شدید، که چه بهتر، یک قدم جلو هستید.

مسلماً یکی از آیتم ها برای پیدا کردن کار مناسب، تحصیلات در دانشگاه خوب است که این هم دیگر گذشته است و کاری از دست شما بر نمی آید (مگر آن که تحت شرایط خاص بتوانید انتقالی بگیرید). پس اگر در دانشگاه خوبی قبول نشده اید (مثل من)، باید سعی کنید در زمینه های دیگر ارتقاء یابید تا از دیگران پیشی بگیرید. یکی از این زمینه ها معدل خوب است. سعی کنید به هر نحوی که شده است معدل تان را بهبود ببخشید (البته روش های اونجوری بر عهده خودتان است!). تحقیق، ترجمه، ارائه، و هر کار دیگری که ممکن است باعث بیشتر شدن نمره شما بشود. و البته اگر بتوانید “درس بخوانید” که خیلی بهتر است! (مسلماً درس خواندن سخت ترین کار دنیاست) پس داشتن معدل خوب (نه مثل من!)یکی از مزیت های مهم برای ورود به بازار کار است.

برای داشتن معدل خوب باید تمام درس ها را بخوانید؛ اما تمام درس های دوره کارشناسی به کار شما نمیاد. اگر می خواهید در بازار کار مهندسی آب پیشی بگیرید این درس ها را خوب بخوانید و یاد بگیرید: ریاضیات (پایه سیالات و هیدرولیک)، سیالات، هیدرولیک، کانال های باز، آبهای زیرزمینی، آبیاری تحت فشار، نقشه برداری و در درس های اختیاری هم این درس ها بهترین و پر کاربردترین درس ها هستند: پمپ، شبکه های آبرسانی، متره و برآورد (ممکن است توی چارت نباشد، می توانید درخواست کنید ارائه شود)، نرم افزارهای تخصصی(اگر کسی باشه که بتونه درست درس بده)

برای بچه های آبیاری و زهکشی: رابطه آب و خاک و گیاه، اصول زهکشی و مهندس زهکشی

برای بچه های سازه: سازه های آبی

برای بچه های منابع آب: هیدرولوژی

برای بچه هایی که میخواهند بروند عمران: مقاومت مصالح و مکانیک خاک (هر چند باید خیلی بیشتر از این ها بخوانند)

 

البته این بخش تئوری کار است. شما باید بتوانید وارد بخش تجربی هم بشوید و چه بهتر اگر بتوانید این کار را از دوران دانشجویی شروع کنید.

در دروس نقشه برداری فعالیت زیادی داشته باشید. حتی اگر می توانید خارج از وقت کلاس دوربین و وسایل را امانت بگیرید و با آن کار کنید (اگر موافقت نکردند، می توانید مثلاً پیشنهاد دهید که بخشی از زمین مزرعه داشکده را نقشه برداری کنید). دروسی که نرم افزار دارند، نیاز به کار کامپیوتری دارند. با نرم افزارهای نقشه برداری، آبرسانی، طراحی سازه آشنا شوید. برای درس پمپ و پمپاژ می توانید به کارگاه های پمپ سازی مراجعه کنید، یا به کارشناسان سازمان آب. برای تحت فشار می توانید چند پروژه از پیش طراحی شده را مجدداً طراحی کنید تا لم کار دست تان بیاید و ایراداتان مشخص شود.

می توانید برای بعضی از درس ها بازدید ترتیب دهید. منتظر نباشید تا استاد و گروه این کار را بکنند (کسی دنبال دردسرش نیست)، شما باید خودتان پیشنهاد دهید و پیگیری ها را به صورت گروهی انجام دهید (انجمن علمی، راهکار این مسأله است). بازدید از طرح های تحت فشار، بازدید از طرح های حفاظت آب و خاک و تغذیه مصنوعی، بازدید از طرح های زهکشی (دشت مغان، خوزستان، اشتهارد کرج)

می توانید برای بعضی درس ها کارگاه تشکیل دهید (باز هم انجمن علمی) و از اساتید کار دعوت کنید (تأمین بودجه از طریق دانشگاه، پارک علم و فنآوری، وزارت تعاون، سازمان جهاد کشاورزی و … مسلمآ دوندگی می خواهد). کارگاه آموزش طراحی سیستم های آبیاری تحت فشار، کارگاه آموزش نقشه برداری توسط توتال استیشن، کارگاه آموزش نرم افزار اتوکد، کارگاه آشنایی با تجهیزات آبیاری و آبرسانی و …

شرکت در نمایشگاه های تخصصی کشاورزی، آبیاری و آب و فاضلاب را فراموش نکنید. نمایشگاه ها فرصت خوبی هستند تا شما در جریان بازار کار قرار بگیرید. همچنین باعث آشنایی شما با بسیاری از مسائل می شود. نمایشگاه های کشاورزی، صنعت آب و فاضلاب، صنعت ساختمان و …

اگر بتوانید کار پاره وقت (حتی به صورت کارآموزی و رایگان) در یکی از شرکت های مرتبط با مهندسی آب پیدا کنید که چه بهتر. البته این کار را برای دو سال پایانی تحصیل در نظر بگیرید(بچه های کارشناسی ارشد در سال اول به بعد). تا هم با رشته آشنا شده باشید، هم لِم درس و دانشگاه دست تان آمده باشد.

قسمت بعد: آمادگی برای ورود به بازار کار-قسمت دوم

10 نظر

 1. amirali ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  خیلی عالی بود مرسی

 2. بهنام ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  خیلی خوب بود.

 3. آیرون ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  ممنون از توضیحات عالی

 4. naseri ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  تشکر . ذخیره کردم تا سر فرصت بخونم

 5. الهه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  خیلی هم خوب

 6. پژمان ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  بسیار عالی

 7. مصطفی ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  عالی بود من پشیمون شده بودم ولی امید ئار شدم فدای تو مرسی

 8. مهدی ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  خیلی ممنون

 9. زهرا ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  باسلام وتشکرکاش زودتراین مطالب روخونده بودم

 10. پارسا ۲۱ مرداد ۱۳۹۱۲۱ مرداد ۱۳۹۱ گفته:

  آقا يه سوال من مدرك ليسانسم آب و فاضلاب هستش و مدرك فوق ليسانسم مهندسي آب گرايش سد و شبكه هست اگر من تو اداره آب و فاضلاب مشغول بكار بشم حقوق ارشد رو بهم ميدم يا كارشناسي رو لطفا هركي هر اطلاعي دارم برام بذاره از لطفتون ممنونم

قسمت نظرات بسته است.

Top