۲۴ تیر ۱۳۹۱ ..."/>

مسمومیت یون سدیم

شوری می تواند با مجبور نمودن گیاه به فعالیت سخت تر جهت جذب آب از خاک، رشد گیاه را مختل نماید. سدیم و آنیون کلرور دو جزء اصلی خاک های شور می توانند در صورت تجمع در غلظت های سمی برگ باعث صدمات بیشتر به گیاه شوند. این انباشت می تواند به دو صووت جذب سدیم و آنیون کلرور به وسیله ریشه و حرکت آن ها به سوی برگ ها و یا جذب مستقیم این یون ها توسط برگ به طور مستقیم در نتیجه آبیاری بارانی صورت پذیرد. سمیت یون های سدیم و آنیون کلرور معمولأ به درخت ها وگیاهان جالیزی محدود می شود، به استثنای جاهایی که شوری خاک بیش از حد بالا است یا وقتی که در آبیاری بارانی از آب شور استفاده شود؛ البته در این شرایط، گیاهان یک ساله غیر چوبی نیز ممکن است علائم آسیب دیدگی برگ را نشان دهند.

اثرات مسمومیت یون سدیم

در بسیاری ازگیاهان زراعی، بیشتر سدیمی که به وسیله گیاه جذب می شود در ریشه ها وساقه ها دور از برگ ها باقی می ماند. اما سدیم که یک عنصر غذایی کم مصرف بوده و ‏آنچان ضروری نیست، اگر در برگ ها به میزان سمی تجمع نماید، قادر است به گیاهان درختی(انگور- مرکبات- آووکادو- میوه های هسته دار) آسیب برساند.

اثرات مستقیم مسمومست سدیم شامل سوختگی برگ، سوختگی و بافت مردگی در طول حاشیه های خارجی برگ ها ممکن است بعد از هفته ها، ماه ها و در برخی موارد حتی سال ها ظاهر بشوند. در شرایط آب و هوای گرم و خشک، آسیب دیدگی ممکن است بلافاصله بعد از این که غلظت ها به سطوح سمی می رسد ظاهر شود. علائم ابتدا در برگ های مسن تر مشهود می گردد که از نوک و حاشیه خارج آن ها شروع شده و با پیشرفت آسیب دیدگی به طرف رگبرک اصلی پیش  می رود. آسیب دیدگی در آووکادو، مرکبات و میوه های هسته دار می تواند در غلظت های پایین در خاک و آب معادل 5meq/lit رخ دهد.

همچنین وقتی که سدیم به وسیله برگ ها در طول آبیاری بارانی جذب می شود آسیب دیدگی می تواند اتفاق بیفتد.

سدیم همچنین قادر است که رشد گیاه زراعی را به طور غیرمستقیم با ایجاد عدم توازن های غذایی و تخریب شرایط فیزیکی خاک تحت تأثیر قرار دهد.

مضرات سدیم و شوری

حساسیت نسبی برخی محصولات به آسیب دیدگی ناشی از شوری در برگ گیاه

برچسب ها

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. mehdi ۲۴ تیر ۱۳۹۱۲۴ تیر ۱۳۹۱ گفته:

  سلام
  اگر ممکگن است یک منبع در خصوص کیفیت آب برای کشاورزی که اطلاعات کاملی راجع به EC , SAR داشته باشد به من معرفی کنید
  با تشکر

  • محمدحسین ۲۴ تیر ۱۳۹۱۲۴ تیر ۱۳۹۱ گفته:

   می توانید به کتاب های زیر مراجعه کنید:
   “کیفیت آب در آبیاری/شینبرگ و اوستر/ترجمه دکتر عیزاده-کتابی که من از کتابخانه گرفته بودم قدیمی بود و نمی دونم چاپ جدید داره یا نه”
   “کیفیت و ارزیابی کیفی آب آبیاری/احمد غلامعلی زاده/نشر علوم کشاورزی”
   “استفاده از آب شور در کشاورزی پایدار/کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران-از سایتش می توانید دانلود کنید”
   موفق باشید

 2. کلی ۲۴ تیر ۱۳۹۱۲۴ تیر ۱۳۹۱ گفته:

  سلام
  عالی بود مرسی
  موفق باشین.

قسمت نظرات بسته است.

Top